Sole srebrowe i halogenki srebra

srebro
Większość soli srebrowych rozkłada się pod działaniem krótko falowego światła i promieniowania ultrafioletowego, wydzielając srebro metaliczne, rozkład ten nazywa się fotolizą albo rozkładem fotochemicznym. W fotolizie nie ulega siarczek i fluorek srebra. W światłoczułych materiałach fotograficznych spotyka się najczęściej bromek srebra z małą domieszką jodku, mieszanie bromku i chlorku srebra oraz rzadziej czysty chlorek. Wszystkie te sole stanowią związek chemiczny srebra z pierwiastkami grupy chlorowców: chlorem, bromem i jodem. Noszącymi nazwę chlorowców z greckiego „tworzące sole”. Dlatego nazywa się je halogenkami srebra. Wszystkie halogenki srebra mało rozpuszczalne w wodzi. Wszystkie te trzy halogenki bardzo łatwo rozpuszczają się w roztworze cyjanku potasu, który używany jest rzadko do utrwalania obrazu fotograficznego ze względu na swoje właściwości.
Wytwarzanie halogenku srebra może się odbywać różnymi sposobami, z których najważniejsze jest mieszanie wodnych roztworów soli srebra np. azotanu lub siarczanu i rozpuszczonych w wodzie halogenków sodu, potasu, amoniaku. Przebieg reakcji chemicznej jest bardzo prosty zarówno azotan srebra (AgNO3) jak i chlorek sodowy (NaCl)  są w roztworze częściowo rozdzielone na jony, tzn. cząsteczki naładowane elektrycznie. Między cząsteczkami między nie naładowanymi i naładowanymi ustala się stan równowagi:
AgNO3 óAg+ + NO3+
NaCl ó Na + + Cl-

W chwili mieszania się roztworów, wszystkie jony mają jednakową okazję do spotkania się. Para jonów Ag+ i Cl- tworzy związek bardzo mało rozpuszczalny w wodzie czyli chlorek srebra (AgCl). W skutek czego spotykające się jony Ag+ i Cl- łączą się ze sobą i wytwarzają osad chlorku srebra AgCl↓

Ag+ + Cl- ó AgCl↓

Pozostałe jony Na+ i NO3- nie tworzą mało rozpuszczalnego związku  i pozostają w roztworze nad osadem chlorku srebra W miarę ubywania jonów Ag+ i Cl- rozpuszczona substancja AgNO3 i NaCl tworzą nowe jony które w dalszym ciągu łączą się na chlorek srebra aż do zupełnego rozpuszczenia jednego z reagujących składników. Nadmiar drugiego składnika pozostaje w roztworze. Teoretycznie możliwe jest dobranie takiej ilości obu składników aby ilość jonów Ag+ była taka sama jak Cl-. W Tym przypadku po wytworzeniu osadu chlorku srebra powinno pozostać w roztworze tylko taka ilość tych jonów jaka odpowiada chlorkowi srebra w wodzie. W taki sam sposób można wytworzyć osady bromku srebra i jodku srebra Ag+ + Br- ó AgBr. Są one bardzo podobne do osadu chlorku srebra i w obserwacji wzrokowej różni się od niego tylko zabarwieniem. Chlorek srebra jest biały, bromek srebra jest żółty a jodek srebra zielonkawożółty. Jeśli do osadu chlorku srebra dodać roztwór jakiegokolwiek bromku np. bromku potasowego to pod wpływem jonów bromkowych (Br-). Chlorek srebra zamienia się częściowo lub całkowicie w bromek srebra. Podobnie chlorek i bromek srebra zamieniają się w jodek srebra pod wpływem roztworu jodku potasowego zawierającego jony J-. wszystkie trzy halogenki srebra zamieniają się szybko w brunatny siarczek srebra pod działaniem bromu siarczkowego znajdujących się w roztworze siarczku sodowego (Nas). Przemiany te prowadzą zawsze do powstania najmniej rozpuszczanych soli srebra. Spotyka się je w procesie wytwarzania emulsji chlorowosrebrowej i tonowania obrazów.